BESOIU ION

ION BESOIU

ion-besoiu

Data nasterii: 11 martie 1931, Sibiu
A absolvit Academia de Teatru si Muzica din Sibiu

Teatrografie:

  • Closca - Procesul lui Horia de Alexandru Voitin, regia Liviu Ciulei, Teatrul Bulandra, 1967
  • Corbea - Luceafarul de Barbu Stefanescu Delavrancea, regia Ion Cojar, Teatrul Bulandra, 1967
  • Iasa - Livada de visini de A. P. Cehov, regia Lucian Pintilie, Teatrul Bulandra, 1967
  • Kurt - Dansul mortii de August Strinberg, regia Iannis Veakis, Teatrul Bulandra, 1968
  • Tournel - Puricele de Georges Feydeau, regia Emil Mandric, Teatrul Bulandra, 1969
  • Valentine - Love for Love de William Congreve, regia Emil Mandric, Teatrul Bulandra, 1969
  • Dobrisor - Acesti nebuni fatarnici de Teodor Mazilu, regia Emil Mandric, Teatrul Bulandra, 1970
  • Ofiterul - Patru oameni fara nume de Radu Badila, regia Petre Popescu, Teatrul Bulandra, 1971
  • Lorenzo - Anuntul la mica publicitate de Natalia Gingsburg, Teatrul Bulandra, 1973
  • Damian - Între noi n-a fost decât tacere de Lia Crisan, regia Petre Popescu, Teatrul Bulandra, 1973
  • Trigorin - Pescarusul de A. P. Cehov, regia Liviu Ciulei, Teatrul Bulandra, 1977
  • Gicu Crucescu - Alibi de Ion Baiesu, regia Cornel Todea, Teatrul Bulandra, 1978
  • Roman Romanovici - Infidelitate conjugala de Leonid Zorin, regia Petre Popescu, Teatrul Bulandra, 1979
  • Reporterul - Ancheta asupra unui tânar care nu a facut nimic de Adrian Dohotaru, regia Petre Popescu, Teatrul Bulandra, 1980
  • Gines Pardo - Judecata în noapte de Antonio Buero Vallejo, Teatrul Bulandra, 1981
  • Gilu - Mormântul calaretului avar de D.R. Popescu, regia Mircea Marin, Teatrul Bulandra, 1981
  • Timofei - Rezervatia de pelicani de D.R. Popescu, regia Valeriu Moisescu, Teatrul Bulandra, 1983
  • Knapp - Passacaglia de Titus Popovici, regia Mircea Cornisteanu, Teatrul Bulandra, 1984
  • Serebreakov - Unchiul Vanea de A. P. Cehov, regia Alexa Visarion, Teatrul Bulandra, 1985
  • Polonius - Hamlet de William Shakespeare, regia Alexandru Tocilescu, Teatrul Bulandra, 1985
  • Ioan - Io, Mircea Voievod de Dan Tarchila, regia Alexandru Tocilescu, 1986
  • Nichi - Dimineata pierduta de Gabriela Adamesteanu, regia Catalina Buzoianu, Teatrul Bulandra, 1986
  • Oronte - Mizantropul de Moliere, regia Valeriu Moisescu, Teatrul Bulandra, 1989
  • Tezeu - Visul unei nopti de vara de William Shakespeare, regia Liviu Ciulei, Teatrul Bulandra, 1991
  • Petronio - Teatrul comic de Carlo Goldoni, regia Silviu Purcarete, Teatrul Bulandra, 1992
  • Oscar Kroge - Mephisto de Klaus Mann, regia Alexandru Darie, Teatrul Bulandra, 1993
  • Corifeu - Antigona de Sofocle, regia Alexandru Tocilescu, Teatrul Bulandra, 1993
  • Antigonus - Poveste de iarna de William Shakespeare, regia Alexandru Darie, Teatrul Bulandra, 1994
  • Ferapont - Trei surori de A. P. Cehov, regia Alexandru Darie, Teatrul Bulandra, 1995
  • Octavius Caesar - Julius Caesar de William Shakespeare, regia Alexandru Darie, Teatrul Bulandra, 1995
  • Primul interpret - Sase personaje în cautarea unui autor de Luigi Pirandello, regia Catalina Buzoianu, Teatrul Bulandra, 1995
  • Senecus - Caligula de Albert Camus, regia Mihai Maniutiu, Teatrul Bulandra, 1996
  • Contele Lieuville - Vânzatorii gloriei de Marcel Pagnol, regia Eli Malka, Teatrul Bulandra, 1996
  • Colonelul - Mutter Courage de Bertolt Brecht, regia Catalina Buzoianu, Teatrul Bulandra, 1999
  • Profesorul - Exista nervi de Marin Sorescu, regia Puiu Serban, Teatrul Bulandra, 2001
  • Muhoianov Ivan Matveevici - Oblomov dupa I. A. Goncearov, regia Alexandru Tocilescu, Teatrul Bulandra 2003

Filmografie

1960

  • Furtuna, regia Andrei Blaier, Sinisa Ivetici
  • Setea, regia Mircea Dragan

1962

  • Partea ta de vina, regia Francisc Munteanu
  • Tudor, regia Lucian Bratu

1964

  • Cartierul Veseliei, regia Manole Marcus
  • Neamul soimarestilor, regia Mircea Dragan

1965

  • Sah la rege, regia Haralambie Boros
  • Camera alba, regia Virgil Calotescu
  • Haiducii, regia Dinu Cocea
  • Rascoala, regia Mircea Muresan

1966

  • Fantomele se grabesc, regia Cristu Polucsis

1970

  • Castelul condamnatilor, regia Mihai IAcob
  • Mihai Viteazul, regia Sergiu Nicolaescu

1971

  • Asediul, regia Mircea Muresan
  • Atunci i-am condamnat pe toti la moarte, regia Sergiu Nicolaescu
  • BD în alerta, regia Mircea Dragan
  • Printre colinele verzi, regia Nicoale Breban
  • Puterea si Adevarul, regia Manole Marcus

1972

  • Bariera, regia Mircea Muresan
  • Ciprian Porumbescu, regia Gheorghe Vitanidis
  • Sageata capitanului Ion, regia Aurel Miheles
  • 1973 Ultimul cartus, regia Sergiu Nicolaescu
  • Vifornita, regia Mircea Moldovan

1974

  • Actorul si salbaticii, regia Manole Marcus
  • Agentul straniu, regia Savel Stiopul
  • Nemuritorii, regia Sergiu Nicolaescu
  • Pacala, regia Geo Saizescu
  • Un comisar acuza, regia Sergiu Nicolaescu

1975

  • Cantemir, regia Gheorghe Vitanidis
  • Muschetarul român, regia Gheorghe Vitanidis

1976

  • Toate pânzele sus, regia Mircea Muresan – serial TV

1977

  • Împuscaturi sub clar de luna, regia Mircea Muresan
  • Doctorul Poenaru, regia Dinu Tanase
  • Ratacire, regia Alexandru Tatos

1978

  • Cianura si picatura de ploaie, regia Manole Marcus
  • Revansa, regia Sergiu Nicolaescu

1979

  • Ion, blestemul pamântului, blestemul iubirii, regia Mircea Muresan
  • Mihail, câine de circ, regia Sergiu Nicolaescu
  • Ultima noapte de dragoste, regia Sergiu Nicolaescu

1979-1982

  • Lumini si umbre, regia Andrei Blaier, Mihai Constantinescu,
  • Mircea Muresan  serial TV

1980

  • Santaj, regia Geo Saizescu
  • Drumul oaselor, regia Doru Nastase
  • La rascrucea marilor furtuni, regia Mircea Moldovan

1981

  • Capcana mercenarilor, regia Sergiu Nicolaescu
  • Convoiul, regia Mircea Moldovan
  • Duelul, regia Sergiu Nicolaescu
  • Un echipaj pentru Singapore, regia Nicu Stan

1982

  • Mult mai de pret e iubirea, regia Dan Marcoci
  • Padurea nebuna, regia Nicolae Corjos

1983

  • Caruta cu mere, regia George Cornea
  • Fructe de padure, regia Alexandru tatos
  • Misterele Bucurestilor, regia Doru Nastase
  • Viraj periculos, regia Sergiu Nicolaescu

1984

  • Horea, regia Mircea Muresan
  • Masca de argint, regia Gheorghe Vitanidis
  • Ziua Z, regia Sergiu Nicolaescu

1985

  • Colierul de turcoaze, regia Gheorghe Vitanidis
  • Noi, cei din linia întâi, regia Sergiu Nicolaescu
  • Racolarea, regia George Cornea
  • Sper sa ne mai vedem, regia Dumitru Dinulescu

1986

  • Secretul lui Nemesis, regia Geo Saizescu
  • Totul se plateste, regia Mircea Moldovan

1987

  • Francois Villon, regia Sergiu Nicolaescu

1988

  • Mircea, regia Sergiu Nicolaescu

1989

  • Kilometrul 36, regia Anghel Mora

1991

  • Polul Sud, regia Radu Nicoara
  • Subspecii, regia Ted Nicolau

1993

  • Aceasta lehamite, regia Mircea Danieliuc