ANDRONE ANCA

ANCA ANDRONE

anca_androne


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A absolvit UNATC''I.L.Caragiale'' în 1997.

1998 - Moving Academy for performing Arts, Summer Academy - "Moving Dimensions", Berlin, Germania

2002 Workshop - African dance - theater with Koffi Koko,

Bucureşti

2006. workshop - David Esrig, Bucureşti
2007. workshop- Andrei Serban, Plopi-Cluj

2010  workshop Tehnici Shakespeariene , Michael Pennington, Ipotesti, Romania

Roluri în teatru

  • Marchiza Dorimenne- ''Burghezul gentilom'' de Moliere, regia Cosmin Marian, Studioul Casandra 1996
  • Baiatul - ''Asteptându-l pe Godot'' de Samuel Beckett, regia Dragos Galgotiu, Teatrul Unu, 1997
  • Ru - ''Du-te vino'' de Samuel Beckett, spectacol experimental de teatru - dans, regia si coregrafia de Varvara Stefanescu, Teatrul Unu, 1997
  • Maria Magdalena - ''Întoarcere spre Bethleem si calea crucii'', spectacole experimentale în Biserici Catolice, regia Anca Berlogea, 1998
  • Rada - ''Crypto-pseudo'', scenariul si regia Natasha Lusetic, turneu Belin, Praga. Szeged, Gyor, Viena, ,1998
  • Gordana -''Toscana''- de Vladimir Holan, regia Nona Ciobanu, Studioul Toaca Bucureşti, 2000
  • Timpul - ''Poveste de iarna'' de William Shakespeare, regia Dragos Galgotiu, Fundatia Athon, 2000
  • Margret - "Woyzeck" de Georg Buchner, regia Dragos Galgotiu, Teatrul Bulandra 2001
  • Lavinia - Anatomie.Titus.Căderea Romei de Heiner Muller, regia Alexandru Darie, Teatrul Bulandra, 2002 - turnee la St. Petersburg, Budapesta, Bogota, Palermo, Milano
  • Samariteanca - " La memoire des passeurs" dupa Evanghelia lui Ioan, regizor Dragos Galgotiu, Culture 2000, E.U. Project, Turneu Franta si  Spania, 2003
  • Actriţa de caracter - Şase personaje în căutarea unui autor de Luigi Pirandello, regia Liviu Ciulei, Teatrul Bulandra 2005
  • Sonia, Aliona - Crimă şi pedeapsă după Dostoievski, regia Yuriy Kordoskiy, Teatrul Bulandra 2006
  • Agafia Tihonovna - Căsătoria de Gogol, regia Yuriy Kordoskiy, Teatrul Bulandra 2007
  • HERMIDAS,Triumful dragostei,  Pierre Marivaux regia Alexandru Darie
  • Miriam, Sarpele in iarba, Alan Ayckbourn, regia Emil Hostina


FILM

2011           VISUL LUI ADALBERT- Tatiana- regia Gabriel Achim , Green film

                  ANDIVE(short)- Masa- regia Emil Hostina, Athon Foundation (post production)

2009           WHISTLEBLOWER - Zenia- regia  Larysa Kondracki, First Generation Film (USA)

2008           DOCTORI DE MAME-(TV,1 episode)-Maria, regia Peter Kerek, Media ProPictures

                  PIZZA LOVE (short) - Lea - regia Ivana  Mladenovic - ATF
                  POVESTE DI TRECUT (TV)-Adriana- regia Adi Sitaru, Media ProPicture

2007           ANACONDA (4 )- Wendy -  regizor Don Fountleroy
                  SADIE'S SONG - Nadia- regizor  Kani Omo    
2006           VIATA CU EL - Irina - regizor Radu Apostol
2005           JACQUOU LE CROQUANT - La fille Ainée - regizor Laurent Boutonnat
2004           PERE GORIOT - Victorine regizor Jean-Daniel Verhaeghe  
2003           EXAMEN- Marilena, regizor Titus Muntean
2002           VLAD - Elisabeth , regizor Michael Sellers 
OCCIDENT - Sorina - regizor Cristian Mungiu  - Festivaluri : Cannes 2002 (Quinzaine des Réalisateurs ), Cluj 2002 (Best Film), Tessalonic 2002 (Audience award), Leeds 2002 (Best Film), Rennes 2003 (Jury's award), Moms 2003 (Titra Prix)
2001           A CASE OF EVIL - The nurse , regizor  Graham Theakson
                  THE WILD DOGS - Elena, regizor Tom Fitzgerald - Toronto Film Festival 2002
2000           LA MARE( scurt metraj ) - Ileana , regizor Ada Maria Ichim
1994           AMERICA VENIM! ( scurt metraj) - Fifi , regizor Andrei Morosanu.